Co byste měli na zahradě udělat v květnu:
vysázet zeleninu
dohlížet na ovocné stromy a keře
udržovat trávník
sklidit bylinky
pečovat o okrasné rostliny

Vysazujte zeleninu

Květen je ideálním obdobím na výsadbu teplomilných rostlin, které by v dubnu ještě mohly poškodit mrazy. Po „zmrzlých mužích“ Pankráci, Serváci a Bonifáci, kteří slaví své svátky od 12. do 14. května, bývá bezpečné sázet rajčata, papriky, cukety, dýně, okurky a další druhy zeleniny přímo do záhonů.

Zelenina, kterou můžete vysázet v květnu:

  • Rajčata, papriky a lilky – nejlépe ve formě sazenic

  • Okurky, cukety a dýně – sázíme do půdy nebo jako předpěstované rostliny

  • Fazole a kukuřice – vysazujeme přímo do záhonů

  • Saláty, kedlubny a špenát – pokračujeme ve výsevu pro postupnou sklizeň

Dohlížejte na ovocné stromy a keře

Květnová zahrada je nejen plná květů, ale také škůdců.  Proto je zapotřebí stromy i keře pravidelně kontrolovat a v případě, že se na nich objeví mšice, pilatky nebo jiní nezvaní „hosté“, ihned zasáhnout. Jak pro vaše rostliny, tak i pro okolní přírodu, je lepší volit ekologické postřiky, případně můžete některé škůdce zkusit odstranit ručně, pokud jich není na stromech a keřích mnoho.

Po odkvětu můžete začít také s prvním tvarováním korun stromů. U ovocných stromů prořežte přebytečné výhony a naneste na ně postřik proti strupovitosti a padlí (hlavně u jabloní). U vinné révy také přivažte nové výhony a vylámejte zálistky z jejích letorostů.

Jak se zbavit slimáků

Napadla vaši zahrádku armáda slimáků? Ochraňte svou úrodu výsadbou rostlin, které slimáci nemají v lásce – levandulemi, muškáty, konvalinkami, pivoňkami, kosatci, heřmánky nebo šalvějí. Použít můžete i přírodní granule proti slimákům.

Udržujte trávník

V květnu tráva roste celkem rychle, proto ji pravidelně sekejte, cca jednou týdně. Nezapomínejte ani na hnojení, aby trávník zůstal krásně hustý a zelený. Perfektní jsou přírodní hnojiva – například granulovaný kravský hnůj nebo kompostový čaj.

Sklízejte první bylinky

V květnu se můžete těšit z první sklizně bylinek – např. pažitky, máty nebo meduňky. V druhé polovině května vysejte další druhy bylinek – bazalku, oregano, tymián, saturejku, majoránku, řeřichu, kopr či koriandr. Bylinky vysazujte na slunná místa, ideálně do lehčí, dobře propustné půdy.

Pečujte o okrasné rostliny

Z tulipánů a narcisů odstraňte odkvetlé květy, ale listy netrhejte do té doby, než úplně nezežloutnou, aby mohly vyživit cibule. Do okrasných záhonů vysázejte letní kvetoucí cibuloviny, jako jsou mečíky, jiřiny nebo montbrécie.

V květnu sázejte také některé druhy letniček a trvalek. Do květinových záhonů můžete vysévat např. semínka astry, měsíčku, slunečnice nebo hledíku. Trvalky jako třapatky, kopretiny nebo echinacey sázejte ve formě sazenic nebo menších trsů, které jste získali dělením větších rostlin.

Do truhlíků vysázejte muškáty a petúnie; popínavé rostliny, jako je např. plamének, přivažte k opoře a pravidelně přihnojujte růže. Květen je ideální také pro přípravu kompostu. Vše, co potřebujete o kompostování vědět, se dočtete v tomto článku.

I když naše zahrada v květnu stále vyžaduje dost péče, zároveň nás odměňuje krásným pohledem na rozkvetlé stromy, keře i záhony. Proto si v tento měsíc najděte čas jak na práci, tak i odpočinek na zahradě, ať si její krásu můžete patřičně vychutnat, než se její podoba zase promění.