Nákupy v Globusu dle aktuálních nařízení

Nákupy v Globusu dle aktuálních nařízení

Vážení zákazníci, dle aktuálních nařízení je nutné pro vstup do našich hypermarketů mít na obličeji nasazený respirátor (KN95/FFP2). 

Zároveň stále platí, že v budově hypermarketu připadá na 1 osobu 15 metrů čtverečních.

1.     Jakým způsobem toto nařízení konkrétně zajistíte?

U všech vchodů jsou po celou otevírací dobu přítomni pracovníci ostrahy s počítadly v mobilních zařízeních, počty zákazníků ze všech těchto zařízení sčítají a zobrazují zpět do mobilních zařízení pracovníkům u vchodů. Před hypermarkety jsou instalované televizní obrazovky, které zobrazují aktuální kapacitu v hypermarketu.

V případě, že se kapacita plochy naplní, nově příchozí budeme vpouštět dle počtu zákazníků, kteří hypermarket opustí.

Vyvinuli jsme i technologické řešení, díky kterému si zákazníci můžou snadno ověřit aktuální vytíženost v hypermarketech.

Chtěli bychom ještě jednou zákazníky požádat, aby zvážili, zda mohou přijít nakupovat jednotlivě, nikoli ve dvojicích, jak povolují vládní nařízení. Snížili by tak riziko tvorby front před obchody.

2.     Kolik zákazníků pojmou vaše hypermarkety?

Naše hypermarkety díky svým velkým nákupním plochám nabízejí s tímto pravidlem možnost nákupů pro 700 až 1 000 zákazníků současně. Kapacita se odvíjí od konkrétní plochy daného hypermarketu.

3.     Kolik zaměstnanců bude kontrolou pověřeno?

Máme stálé týmy lidí, které se permanentně starají a vykonávají nadstandardní hygienická opatření. Tyto týmy nyní budeme posilovat o další pracovníky z externích agentur, kteří budou mít na starosti management front, počítání zákazníků a dodržování větších rozestupů v rámci obchodu.

4.     Máte několik vchodů, budete mít všechny otevřené? Budete u všech provádět front management?

Otevřené máme všechny hlavní vchody a u všech budou pracovníci s počítacími přístroji, tak pracovníky, kteří budou dohlížet na management front.

5.     Zrychlíme nákupy pomocí moderních technologií - rychlé odbavení

Obsluha v hypermarketech oslovuje zákazníky s nabídkou naskenování nákupu. Obsluha celý nákup naskenuje a zákazníkovi celý proces a případně vysvětlí, jak zacházet se Scan&Go. Zákazník také může zboží naskenovat sám. Úhrada nákupu pak probíhá na speciálních pokladnách Scan&Go.

Všeobecně používání moderních nakupovacích technologií Scan&Go a mobilní aplikace Můj Globus zrychluje celý nákup o desítky minut, navíc je z hygienického hlediska velmi bezpečný.

6.     Jak jste připraveni na případnou nespokojenost zákazníků čekajících venku? Jak budete řešit konflikty?

Většinou máme s našimi zákazníky dobré zkušenosti, chápou nutná opatření a respektují je. Ale i na nepříjemnosti musíme být připraveni. 

7.     Jaké jsou plochy hypermarketů? Jsou bezpečné z hlediska hygieny?

Hypermarkety Globus jsou svou plochou největší mezi obchody v Česku (od 9 000 do 12 000 m2). Proto jsou po hygienické stránce i velmi bezpečné, navíc dodržujeme nadstandardní hygienická opatření a zákazníci u nás ve velké míře nakupují moderními technologiemi, jako jsou skenery a mobilní aplikace.

8.     Jaká je průměrně běžná návštěvnost zákazníků na hypermarket? Kolik předpokládáte, že bude ve špičkách venku čekat lidí?

Záleží na velikosti nákupů, které budou pořizovat zákazníci v obchodě. Ale zákazníci u nás ve velké míře nakupují moderními technologiemi, jako jsou skenery a mobilní aplikace. A to zkracuje dobu nákupu i o desítky minut.

9.     Jak dlouho budou čekat?

Čekání na vstup do hypermarketu může trvat při vyšší návštěvnosti průměrně 10 až 15 minut. Ale netroufáme si odhadnout přesněji.

10.  Jaký prostor by podle vás byl ideální, pokud ne 15 m2?

Naše hypermarkety by díky své velkorysé ploše mohly pojmou bez problémů všechny zákazníky, pokud by nařízení znělo na jednu osobu na 10m2 v obchodě. A v tento případ bychom neměli před obchody žádné fronty.

11.  Jak budete postupovat, pokud přede dveřmi ještě čekají zákazníci, ale bude již před koncem otevírací doby?

Zákazníky, kteří stojí již ve frontě, se budeme snažit ještě obsloužit, ale zároveň budeme zajišťovat, aby se již další zákazníci do fronty nepřidávali.

12.  Jak budete mít otevřeno?

Nově máme otevírací dobu ve všech hypermarketech od 7 do 20 hodin. Výjimky jsou hypermarkety Liberec, Opava, Ostrava a Plzeň-Chotíkov, kde mají otevřeno od 7:30 do 20:30.

13. Máte dostatek respirátorů? Jaký je zájem zákazníků o toto zboží?

Respirátory jsme zásobeni dobře, a i přes šestinásobný zájem zákazníků oproti času před vyhlášením povinnosti nošení těchto ochranných prostředků, máme nabídku dostatečnou. Nicméně s nadcházejícími omezeními volného pohybu obyvatelstva předpokládáme pokles zájmu o toto zboží.  

14. Dodržují zákazníci nařízení nosit respirátory v obchodě? Jak vymáháte nedodržování tohoto nařízení?

Velké komplikace jsme v tomto směru zatím nezaznamenali. Očekávaně se v minimálním množství dnes s nedostatečnou ochranou úst a nosu u zákazníků setkáváme. Většinou jde o zákazníky, kteří jen na povinnost zapomněli. Tito zákazníci jsou upozorňováni pracovníky ochranné služby, ale exekuce nařízení není v naší kompetenci. Novou povinnost nosit respirátor zákazníkům připomínáme také v našich rádiích a na plakátech, abychom přispěli k osvětě aktuálních nařízení.

Našim zaměstnancům poskytujeme respirátory na směnu zdarma.

15. Prodávali jste respirátory třídy KN95, dle našich informací jste je měli označené v regálu jako FFP2.

Co se týká respirátorů, v tuto chvíli máme v prodeji pouze typ FFP2. V prodeji jsme měli donedávna i respirátory KN95, které jsou Ministerstvem zdravotnictví schváleny a doporučovány jako vhodná ochrana úst a nosu. Co se týká Vámi zmíněného dodavatele, nesrovnalosti s ním řešíme.

Za nepřesné označení zboží se velmi zákazníkům omlouváme, zřídili jsme okamžitou nápravu.

16. Máte i dětské roušky a respirátory?

V nabídce v každém našem hypermarketu chirurgické roušky pro děti máme hned v několika provedeních. O dětské ústenky je zájem v posledních týdnech silný stabilně. V tuto chvíli předpokládáme pokles zájmu díky uzavření škol i pro děti prvních a druhých tříd a mateřských škol. V nabídce máme i respirátory menších velikostí, které dětem mohou lépe sedět na obličeji.

17. Musí zákazníci nosit respirátory i na parkovišti? Jak budete taková nařízení vymáhat, pokud je lidé nebudou dodržovat?

Dle nařízení mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví od 1. 3. mají lidé pohybující se na všech veřejně přístupných místech povinnost mít zakrytá ústa a nos respirátorem schváleného typu Ministerstvem zdravotnictví. To se týká i parkovišť u obchodů. Exekuce nařízení není v naší kompetenci.

18. Kolik stojí respirátory a roušky?

Respirátory i roušky prodáváme za nejnižší možnou cenu. Ceny se pohybují od 11,90 Kč za respirátor (vždy nutné aktualizovat dle dodávek!) a 6,90 Kč za roušku. Přičemž se snažíme nabídnout i výhodná balení po několika kusech.

Zákaz prodeje zbytného zboží:

19. Co vše omezujete v prodeji sortimentu a co zůstává? O kolik jde položek sortimentu?

Vracíme se opět od 1. 3. k zapečení velkého množství zboží, které běžně v hypermarketech prodáváme. Tím, že jsme v rámci kamenných obchodů máme nejširší nabídku zboží v ČR, prodáváme přibližně 130 tisíc položek, jde o velmi významnou část sortimentu.

Do odvolání Vlády ČR ve všech hypermarketech Globus zapečetíme a označíme pro přehlednost regály se zbožím, které nebude z nařízení možné prodávat v kamenných prodejnách. Domníváme se, že to bude opět komplikace zejména pro seniory, kteří nenakupují na internetu, a jsou zvyklí vše pořídit v kamenné prodejně. Navíc s koupí desetikorunových položek na internetu je potřeba platit dovoz zboží. Podle všeho by se zákaz prodeje měl totiž vztahovat i například na psací potřeby, papíry, obálky, tužky a řadu dalšího zboží.

Zákazníci u nás budou moci stále nakoupit potraviny, drogistické, domácí potřeby, nápoje nebo nejnutnější výběr ze sortimentu železářství. Otevřené zůstanou v našich budovách lékárny či květinářství apod. Naše pekařství, cukrářství, řeznictví budou i nadále vyrábět čerstvé produkty, které budou ke koupi v našich hypermarketech a potravinářských shopech. I nadále se bude v našich restauracích vařit pokrmy, která budou ke koupi v regálech v našich hypermarketech. Benzínky a myčky aut budou v provozu.

 

AG testy:

20. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje podnikům testování zaměstnanců s tím, že bude kompenzovat 4 testy / zaměstnance / měsíc. Plánujete testovat AG testy zaměstnance?

Naše hypermarkety nejsou a nikdy nebyly klastrem nákazy viru COVID-19, což víme díky tomu, že naše hypermarkety nebyly dosud po celou dobu pandemie vytrasovány jako zdroj nákazy. Pokud bude ustanovena povinnost testování ve firmách, testování zavedeme. 

21. Plánujete AG testy pro veřejnost?

Jednáme s několika partnery v čele s Červeným křížem. Aktuálně jde o pět lokalit, kde testovací místa postupně vznikají a vznikat ještě budou. Další lokality pravděpodobně přibydou podle možností a dostupnosti.

22. Poskytujete místa pro odběrové stany zdarma?

Případné umístění testovacích míst na našich pozemcích vnímáme jako službu veřejnosti, což je zohledněno také v podmínkách pronájmu.  

Okresy:

Některé naše hypermarkety jsou skutečně za hranicí. Předpokládáme, že s omezením volného pohybu obyvatel přijdeme o velké množství zákazníků. Jde například o hypermarket v Plzni, který je v Chotíkově za hranicí okresu Plzeň-sever a obyvatelé sídlišť, které mají Globus na dohled, by dle nařízení neměli přejet tuto hranici okresu. Jde o naše pravidelné a časté zákazníky. O ty zřejmě přijdeme. A takových případů máme víc, například jde o hypermarkety Globus v Praze na Zličíně a Čakovicích. Do těchto hypermarketů jezdí zákazníci z přilehlého Středočeského kraje.

23. O kolik zákazníků a prodeje přijdete?

To budeme vědět až s odstupem času, ale bude to velmi vysoké číslo.

Plzeň

24. Mohou obyvatelé Plzně-město nakupovat v Globusu, který je za hranicí okresu, v obci Chotíkov?

Ministr vnitra dne 28. 2. udělil výjimku obyvatelům okresu Plzeň – město k vykonání nezbytných cest za účelem nákupu zboží a služeb na území obce Chotíkov. Znamená to, že zákazníci z okresu Plzeň město mohou bez obav nakoupit v hypermarketu Globus, který je na samé hranici okresů a na dohled obyvatelům přilehlého sídliště.

25. Budou se muset lidé z okresu Plzeň-město prokázat nějakým dokumentem nebo potvrzením?

Z výjimky Ministra vnitra udělené dne 28. 2. vyplývá, že lidé s trvalým bydlištěm v okrese Plzeň-město nemusí při cestě do Chotíkova prokazovat žádným potvrzením.

26. Co na výjimku Ministra vnitra říkáte?

Jsme rádi za naše zákazníky, kteří k nám pravidelně jezdí za bezpečnými nákupy, Globus je pro mnohé z nich tím nejbližším obchodem, a to i přes to, že je za hranicí okresu. Všechna nařízení Vlády i ministerstev respektujeme a komentovat nám je nepřísluší.    

27. Jste ve spojení s policií a Magistrátem v Plzni? Řešili jste situaci?

Spojili jsme se s nimi pouze informativně. 

28. Jste ve spojení s Ministerstvem vnitra?

Byli jsme ve spojení pouze informativně. 

Nákupy v Globusu dle aktuálních nařízení