Než poběžíte do Globusu pro vše potřebné, rozmyslete si nejdříve, co chcete pěstovat. Obecně platí, že k pěstování na balkonu jsou nejvhodnější bylinky, cherry rajčátka nebo lesní jahody. Nejdůležitější roli při výběru sazenic hraje hlavně světová strana, na kterou je váš balkon orientovaný.
Na východě se bude dařit většině rostlin, pokud jim dopřejete dostatek vody a hnojiva. Jih je ideální pro pěstování letniček, či bylinek. Zvolte například rozmarýn, levanduli, nebo tymián. Naopak na západě se bude dařit bobulovitým keřům. Nejsložitější je pěstování na balkoně, který je situovaný na sever. Bylinky, ovoce a zeleninu nahraďte za letničky, jako jsou lobelky, begonie, či fuchsie.
Podle rostlin, které hodláte na balkoně pěstovat, je nutné vybrat i vhodnou zeminu. Lidé často zapomínají, že i rostlina v nádobě potřebuje dostatečný přísun živin. Ten zajistíte dvojím způsobem
Bylinky potřebují vzdušný a lehký substrát, který se nepřemokří a podtrhne jejich přirozenou vůni. Pro letničky můžeme použít univerzální substrát pro balkonové rostliny. Pokud seženeme substrát, který je určený přímo pro druh rostliny, kterou se chystáme pěstovat, použijeme ten. Často je totiž obohacený o látky potřebné pro správný růst a zbarvení, jako například železo. A jestli chcete přilepšit své zelenině, kupte substrát v eko kvalitě. Uvidíte, že vám vaše rostlinky poděkují. Nezapomínejte ale, že substrát určený pro pěstování na zahradě není vhodný pro pěstování v truhlících.
Růst můžete podpořit i použitím bezdusíkatých hnojiv. Pro začátečníky jsou ideální tablety a granule dlouho působícího hnojiva. Ty stačí vložit do zeminy hned po osazení a nemusíte se delší dobu o nic starat. Pro bylinky a zeleninu vybírejte hnojiva v eko kvalitě, které neovlivní následnou chuť. Jedno takové si můžete vyrobit i doma, například z banánové slupky, které jsou bohaté na fosfor, vápník a draslík. Zkuste to!
Jedním z nejdůležitějších kritérií pro správný výběr truhlíku je jeho velikost. Čím větší je, tím více prostoru a živin budou mít kořeny v nádobě, a tím pádem porostou lépe. U plastových truhlíků si můžete vybrat z široké škály barev
Časově méně náročné a praktičtější jsou truhlíky samozavlažovací. Ty zajistí rostlinám dostatek vody během parních měsíců nebo vaší nepřítomnosti. Navíc eliminuje riziko přelití a zvyšuje tak šanci, že vaše sazeničky budou prospívat. Důležité je vybrat vhodný typ držáků pro upevnění na zábradlí, ideálně od stejné značky. Jedině tak zaručíte, že s ním bude truhlík kompatibilní a bude držet v požadované poloze. Vhodné je zakoupení podpůrné tyče, která pomůže udržet truhlík rovně kvůli rovnoměrné distribuci zálivky.
Až se vaše balkonová zahrádka rozroste a zjistíte, že vám chybí místo, můžete začít dávat truhlíky do výšky. Nejen, že to bude vypadat velmi elegantně, ale získáte velké množství prostoru pro vaše nové sazeničky.