Nejprve se na Památku zesnulých podíváme do Evropy. U našich sousedů v Polsku nechávají v tento den otevřená okna a dveře, aby uvítali duše zemřelých. U vchodů na hřbitovy se zde během Dušiček prodávají také speciální sladkosti.
Maďaři stejně jako my zapalují na hrobech svých mrtvých svíčky, ale můžeme se tu setkat i s halloweenskými akcemi. V Rumunsku pojali svátek více komerčně, a kromě tradičních zvyků tu můžeme narazit i na halloweenskou výpravu po stopách skutečného Drákuly. Halloween si své příznivce našel i v Chorvatsku, takže i zde si můžeme zajít na strašidelnou párty, festival hororových filmů nebo potkat koledující děti v kostýmech.
Na Ukrajině se místní obdoba Dušiček slaví vždy na jaře, a to týden po Velikonocích. Pozůstalí jdou většinou o víkendu s celou rodinou na hřbitov a na hroby kladou věnce, čerstvé květiny a za zemřelého zapálí svíčku. V tento den se připravují také ta nejlepší jídla, která se jedí během vzpomínkové hostiny a pro zesnulého se na hrob položí ještě panák alkoholu a případně i cigareta, pokud se jednalo o kuřáka. Na hrob se dávají rovněž sušenky, kraslice a bonbony pro ostatní návštěvníky, kteří přijdou na zemřelého také zavzpomínat.
Ortodoxní křesťané v Srbsku, Bulharsku a dalších zemích uctívají své mrtvé nejen v době Dušiček, ale i při dalších příležitostech. Většinou se tak koná v sobotu v souvislosti s Ježíšovým spočinutím v hrobě.
V podvečer 31. října se slavíval keltský svátek Samhain, předchůdce dnešního Halloweenu, kdy se měly duše zemřelých vracet domů a jejich pozůstalí jim světlem ze svítilen pomáhali najít cestu do podsvětí. Následující den, 1. listopad, dodnes patří svátku Všech svatých, na který navazují právě Dušičky.
Sv. Odilo, opat z Cluny, zavedl v roce 998 Památku všech věrných zemřelých jako snahu pokřesťanštit dosavadní pohanské oslavy Slovanů, kteří přímo na pohřebištích pořádali na památku svých zemřelých ritualizované oslavy a hostiny. Z Cluny se svátek rozšířil po benediktínských klášterech a ve 13. století se začal slavit i v Římě.
V Americe, Kanadě, Austrálii, Velké Británii a dalších anglosaských zemích se poslední říjnový den slaví Halloween, který se však čím dál více rozšiřuje i do dalších částí světa. Nejznámějším symbolem tohoto svátku je vydlabaná dýně se svíčkou uvnitř, která má odhánět zlé duchy. Podobnou funkci měly i masky a kostýmy, které dnes slouží spíše k zábavě a můžeme v nich potkat hlavně koledující děti. Halloween se pojí také se vším strašidelným, takže v souvislosti s tímto svátkem pořídíte i spoustu známých produktů ve speciálním „děsivém“ designu či balení.
Opravdu velkolepé oslavy v souvislosti s Dušičkami však zažijete v Mexiku. Zdejší Dia de Muertos (Den mrtvých) je nejoblíbenější svátek Mexičanů a slaví se od večera 31. října až do 2. listopadu, tedy celé dva dny. Během oslav se děti i dospělí převlékají hlavně za kostlivce, aby se smrti vysmáli, a tím ji od sebe odehnali. Celé rodiny se scházejí také nad hroby svých zemřelých, kde pořádají pikniky a baví se. K Dia de Muertos se váže také speciální jídlo v podobě pocukrovaného perníku Pan de Muerto. Zajímavostí je, že tento svátek je od roku 2003 zapsán také na seznamu UNESCO.
Jestli vás láká spíše asijská kultura, neměli byste si nechat ujít tradiční budhistický festival Obon nebo také Bon, který se slaví tři dny. Během této doby se mohou vrátit duše zemřelým zpět do našeho světa a navštívit své blízké. V závislosti na kalendáři a dané části Japonska probíhá tento festival většinou v červenci nebo srpnu. V parcích a chrámech se tančí tradiční tanec Bon odori, po řekách se do oceánu posílají papírové lucerny s hořícími svíčkami a vrcholem oslav je zapálení obrovských ohňů, jejichž úkolem je pomoci duchům navrátit se do světa mrtvých.
Hezkou myšlenku má také nepálský Gai Jatra (Festival krav), který pomáhá rodinám smířit se se smrtí blízkého člověka. Každá rodina, která v uplynulém roce někoho blízkého ztratila, je povinna poslat do průvodu Gai Jatra jednu krávu (nebo chlapce v tradičním převleku, pokud si toto posvátné zvíře nemohou z finančních důvodů dovolit). Díky průvodu si pak pozůstalí uvědomí, že svůj zármutek neprožívají sami, ale sdílí ho se spoustou dalších rodin, které rovněž v posledním roce přišli o milovaného člověka.
Jestliže se 2. listopadu také chystáte uctít památku svých blízkých, kteří už nejsou mezi námi, nezapomeňte se předtím zastavit v hypermarketu Globus, kde najdete pestrý výběr hřbitovních svíček, lampiček, věnců a umělých květin.
Pokud si hřbitovní věnce vyrábíte sami, určitě se podívejte také do oddělení se zahradními a kutilskými potřebami. V našich prodejnách pořídíte polystyrenové kroužky, umělé i živé květiny, vázací dráty, stuhy, tavicí pistole a další potřebné příslušenství.
polystyrenový kroužek |
jehličí z tisu, buxusu, tújí či jiných jehličnanů |
nůžky a kleště |
vázací drát na květiny v zelené barvě |
tavicí pistole s lepidlem |
stuhy, šišky a živé či umělé květiny na ozdobení |
V Globusu nakoupíte nejen to, co potřebujete, ale vždy něco navíc. Proto neztrácejte čas pobíháním po specializovaných prodejnách a pořiďte všechno pohodlně na jednom místě. Takovou nabídku sortimentu, jakou má Globus, jinde nenajdete.