Cenová inflace, která se přehnala napříč trhem uplynulý rok, nedosáhla u alternativních potravin tak vysoké míry jako u potravin konvenčních. To může být důvodem zvýšeného zájmu o potraviny bez laktózy a bez lepku. „V prodejích si vedou dobře mléčné bezlaktózové výrobky. Zákazníci rádi objevují nové příchutě jogurtů, v oblibě jsou mléčné produkty s vyšší tučností. Také roste zájem o bezlepkové pečivo,což souvisí jak s alergiemi na tyto složky potravin, tak často se snahou o odlehčení jídelníčku,“ řekla Aneta Turnovská, tisková mluvčí Globus, který má v každém z 16 hypermarketů sekci s nabídkou 1 100 alternativních potravin Zdravý svět.

Zároveň stoupá obliba pochoutek na gril. „Poptávka po alternativních potravinách určených k úpravě na grilu sílí. A dodavatelé nabízejí nové příchutě i speciálně upravené receptury produktů, příkladem může být tofu na gril,“ řekla Aneta Turnovská.

Široká nabídka a regionální produkce táhnou

Globus do regálů Zdravého světa neustále hledá novinky, aby je svým zákazníkům představil. Ti jsou totiž zvyklí se tam chodit inspirovat a nové potraviny zkoušet. „U alternativních potravin zákazníci inklinují k regionálním producentům. Ty se snažíme oslovovat, což se nám dlouhodobě daří. Široká paleta alternativních potravin je to, co k nám přivádí mnoho zákazníků,“ řekla Aneta Turnovská. Úspěšnými novinkami v nabídce Zdravých světů jsou například Vegan smažený sýr Bedda, veganská pizza Dr. Oetker Ristorante Margherita Pomodori, zákazníci si oblíbili také kávu Globus v BIO kvalitě a BIO jogurtovou zmrzlinu Hollandia.

Září, měsíc BIO

Podle Ústavu zemědělské ekonomiky a informací se v roce 2021 třetina potravin v BIO kvalitě prodala v maloobchodních řetězcích. Ve Zdravých světech Globusu nachází uplatnění dokonce na šest stovek takových potravin. Největší zájem je o mléčné BIO výrobky a produkty, které jsou ke koupi za atraktivní ceny. Nicméně některý sortiment nelze za nižší ceny vyprodukovat, a tak lidé někdy sáhnou po konvenčním výrobku. Kategorie BIO byla podle Globusu v uplynulém období dotčena snahou kupujících ušetřit, nicméně většina zákazníků, kteří vyznávají produkci z ekologického zemědělství, u svých oblíbených potravin zůstala.