Co byste měli na zahradě udělat v červenci:
sklízet zralé plody a zeleninu
zalévat a mulčovat
chránit rostliny před škůdci a chorobami
zastřihovat keře a stromy
pečovat o trávník
starat se o okrasné záhony

Vychutnejte si letní sklizeň

Červenec je měsícem sklizně –dozrávají rajčata, okurky, cukety, fazole, hrášek nebo saláty, takže si naplno budete moci vychutnat plody své práce. Pravidelným trháním navíc rostliny podpoříte v dalším plození. Ideální dobou na sklízení je hned z rána, kdy jsou plody osvěžené noční rosou a pěkně šťavnaté. Trhejte jen ty kusy, které jsou skutečně zralé, ať si je můžete vychutnat v jejich maximální kvalitě. Pustit se můžete i do výsevu rostlin pro podzimní úrodu – v červenci nastává vhodná doba pro zasetí mrkve, ředkviček, černých ředkví, špenátu nebo zimního salátu.

Osoba držící košík s čerstvou zeleninou, včetně dýní, cuket a bylinek, v zahradním prostředí.

Nenechte se zaskočit tropickými teplotami

Během letních veder dostávají rostliny pořádně zabrat, proto je potřeba ohlídat, aby měly dostatek vláhy. Pokud nás sužují tropické teploty, doporučuje se půdu zalévat raději méně často, ale zato vydatně – a to nejlépe brzy ráno nebo pozdě večer, kdy se voda už tolik neodpařuje.

Pokud máte tu možnost, použijte dešťovou vodu. Nejen, že ušetříte, ale radost budou mít i vaše rostliny. Dešťovka je totiž měkčí než voda z vodovodu a neobsahuje chlór ani nadbytek minerálů, proto je pro zalévání zahrady vhodnější. Jen pozor, u rajčat a okurek se raději vyhněte zalévání listů, jinak by vám mohly začít plesnivět.

Po dobu tropického počasí můžete svým záhonům prospět také mulčováním. Jestliže půdu pokryjete suchou slámou, posekanou trávou nebo kůrou ze stromů, zůstane déle vlhká, a navíc tím omezíte růst plevele.

Vytvořte ptáčkům i hmyzu pítka

V letních vedrech je voda pro ptáky, včely, motýly i další drobné živočichy doslova životně důležitá. Abyste jim pomohli toto období přežít, umístěte na zahradu pítka s mělkou vodou – ideální je miska s kamínky nebo plochý talíř, do kterého snadno dosedne i žíznivý hmyz.

Vodu pravidelně doplňujte a udržujte čistou, aby se v ní nemnožily bakterie. Pítko pro ptáky umístěte do stínu nebo polostínu a dbejte na to, aby bylo v bezpečné vzdálenosti od možných predátorů (např. koček). Včelám pomůže i miska s mechem nebo korkem, který jim poslouží jako „přistávací plocha“.

Chraňte svou zahrádku pře škůdci

Teplé a vlhké počasí svědčí nejen rostlinám, ale bohužel i jejich škůdcům. Také je vyšší riziko různých onemocnění. Proto u rostlin pravidelně kontrolujte jejich listy i plody a pokud objevíte červivost, padlí nebo mšice, jednejte okamžitě. Snažte se škůdce i choroby likvidovat co nešetrněji například použitím přírodních postřiků nebo mechanickým odstraněním napadených částí. Na mšice například pomáhá výluh z kopřiv nebo mýdlový roztok.

Zahrajte si na Střihorukého Edwarda

V červenci můžete prostříhat ovocné stromy (hlavně jádroviny), aby se k plodům snáze dostaly sluneční paprsky. Ze stromů odstraňte přebytečné výhony (tzv. vlky), které jim jen zbytečně ubírají energii. Letní sestřih dopřejte i okrasným keřům a živým plotům, pokud ztrácejí svůj tvar. Do stříhání se pouštějte za suchého počasí, vzniklé rány se pak rostlinám lépe hojí.

Nepřestávejte v péči o trávník

V létě se pravidelnému sekání nevyhnete. Jen si dávejte pozor, aby trávník nebyl příliš krátký, a to hlavně během veder. Vyšší tráva lépe odolá horku a ochrání půdu před rychlým vysycháním. Po sekání nechte trávu vždy trochu zregenerovat a moc po ní nešlapejte a ani na ní nic nedávejte. Aby vám trávník zůstal po celé léto krásně zelený, nezapomeňte ho čas od času přihnojit, ideálně přírodními hnojivy.

Udržujte okrasnou zahradu v plné kráse

Vaši péči si zaslouží i letničky, jako jsou petúnie, surfínie, begónie nebo muškáty. Pokud je budete pravidelně zalévat a přihnojovat, odmění vás bohatým květenstvím. Pravidelně odstraňujte odkvetlé a suché květy, abyste podpořili růst nových. V červenci se můžete pustit také do výsevu dvouletek, jako jsou sedmikrásky, hvozdíky nebo macešky, z jejich květů se budete radovat i příští rok. Záhony také čas od času zbavte plevele, který zasazeným rostlinám ubírá vláhu a brání v bohatším růstu.

Osoba sázející květinu do obdélníkového květináče pomocí modré lopatky, obklopená zahradnickým nářadím a rostlinami v květináčích.

Po práci přichází zasloužená odměna. V červenci sice stále budete mít na zahradě co dělat, ale zároveň si můžete naplno užívat její krásu – ať už s rodinou a přáteli u grilu, s knížkou pod stromem nebo při večerním pozorování hvězd. Proto si během volných chvil najděte čas nejen na zahradničení, ale také na to, abyste si svou zahradu opravdu užili.