BIO produkty musí splňovat velmi náročná kritéria a použité suroviny pocházejí výhradně z ekologicky kontrolovaného zemědělství. Zákazníci si tak mohou být jisti, že při výrobě nejsou používány žádné geneticky modifikované nebo chemicky ošetřené suroviny. Během výroby nejsou přidávány chemické konzervační látky, barviva ani aromata a zpracování surovin je prováděno co nejšetrněji. A zájem o „čisté“ potraviny je značný. „Trend je jasný. Zákazníci kladou čím dál větší důraz na kvalitu potravin a hledí i na jakostní označení, které potraviny nesou,“ uvedla Pavla Hobíková, mluvčí hypermarketů Globus.
České BIO a zahraniční: půl na půl
Dnes je možné si na pultech obchodů vybrat z BIO produktů v podstatě cokoliv. V Globusech jde o 500 položek, což je nejvíce mezi českými hypermarkety. Odhad poměru BIO z tuzemských versus zahraničních zdrojů je tak půl na půl. „V českém BIO je největší zájem o sortiment čerstvých potravin, které svým množstvím prodeje dorovnávají ty zahraniční. Zde se jedná hlavně o výrobky Alnatura a Alnavit. Ty tvoří asi cca 40 procent našeho BIO sortimentu,“ říká Pavla Hobíková. K nejprodávanějším produktům ze zahraničí pak patří obilninové nápoje, javorové sirupy, kokosové mléko a olivový olej. V letních měsících patří k nejoblíbenějším výrobkům i šumivé víno Prosecco.
Co nevíme: Konvenční potraviny bývají i v BIO kvalitě
Bylo by dobré však podotknout, že na pultech obchodů kupují mnohdy zákazníci potraviny v kvalitě BIO, aniž by o tom věděli. Ekologicky vypěstované a zpracované výrobky totiž farmy dodávají hypermarketům i bez označení BIO. Je to z toho důvodu, že zákazníci mají za to, že BIO musí být nutně dražší, než konvenční potraviny. „Ceny u některých druhů ovoce a zeleniny v kvalitě BIO se oproti těm konvenčním ve finále nijak neliší,“ říká Pavla Hobíková z Globusu. Cenově stejně vycházejí například dýně, tykve, cukety nebo česnek. Ne všechny potraviny v kvalitě BIO je však možné prodat za stejnou cenu, jako je tomu u těch konvenčních. Důvody vyšší ceny BIO produktů na pultech jsou právě v dodržení standardů ekologického zemědělství. „Ekologické zemědělství je například výrazně náročnější na lidskou práci,“ vysvětluje Vojtěch Sýkora z Dobré farmy v Máslovicích.
Září je měsícem biopotravin, startuje informační kampaň
V posledních letech roste zájem veřejnosti o zdravý životní styl, nedílnou součástí tohoto trendu jsou i biopotraviny. Hypermarkety Globus na tento trend reagují opětovným partnerstvím informační kampaně Ministerstva zemědělství „Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství“, jejímž cílem je seznámit spotřebitele s biopotravinami. V rámci této akce připravil Globus pro zákazníky nejen speciální ochutnávky ve všech hypermarketech, ale také informační kampaň v rámci svých obchodů.
Největší zájem z BIO sféry je o čerstvé potraviny.